Szellőztető rendszer automatizálás és szellőző vezérlés
Régebben szellőztető rendszerekkel inkább csak az ipari létesítményekben találkozhattunk, azonban napjainkra ez megváltozott és a szellőző és szellőztető rendszerek már a családi házak és sok esetben a lakások esetében is elérhetővé váltak. A rendeltetésszerű működés és a magasabb hatásfok elérése érdekében értelem szerűen ezek vezérlése is fontos feladat, melyet az intelligens épületautomatika más néven okos ház rendszerek tökéletesen képesek ellátni. Szellőztető rendszerből, is mint minden más épületgépészeti rendszerből rengeteg gyártó rengeteg terméke megtalálható a piacon, így ezek vezérlése is számos módon történhet. Egyes berendezések alapból biztosítják a 0-10 V-os vezérlést, ami által fokozatokat tökéletesen tudunk változtatni minden fajta előre programozott érték vagy funkció függvényében. A 0-10 V-os vezérlés gyakorlatilag a szellőztető berendezés fordulatszámát módosítja, ami által leggyakrabban három szellőztetési fokozat kerül kialakításra (alap, közép, magas). A szellőztetési fokozatokat vezérelhetjük időprogramok alapján (pl: nappali / éjszakai szellőztetési mód), beltéri hőmérsékleti vagy páratartalom értékek alapján, a fűtési / hűtési rendszer alapján, de igény esetén akár jelenlétünk vagy távozásunk alapján is (pl: riasztó élesítés esetén alap szellőztetés, majd hazaérkezés esetén normál szellőztetési fokozat).
A napjainkban elérhető újabb és modernebb szellőztető berendezések az alapnak nevezhető 0-10 V vezérlés mellett számos egyéb kommunikációs átjárón keresztüli illesztést is támogatnak, így lehetőségünk van azokat KNX, Modbus, RS485 és még számos egyéb módon illeszteni az épületautomatika rendszerhez. A bővítő modulon keresztüli illesztés nagy előnye, hogy általa sok esetben nem csak szellőztetési fokozatokat tudjuk változtatni, de akár további információkat is ki tudunk nyerni a berendezésekből úgy mint duguláselhárítás szükséges, szűrőcsere, kötelező karbantartási idő, stb. egyszóval minden amit a termék gyártója engedélyez.
Automatika rendszerek általi szellőztetés esetén amennyiben a szellőztetési rendszer azt lehetővé teszi (pl: pillangószelepek használata által, stb.), természetesen tökéletesen lehet kezelni az egyedi helységenkénti szellőztetést is. Ugyan tapasztalataink alapján gépészeti oldalról a szellőztetési zónák kialakítása egyelőre meglehetősen költséges, azonban nagy előnye hogy hogy általa más fokozatú szellőztetést tudunk biztosítani egy fürdőszoba vagy egy nappali számára.
A legmodernebb szellőztető rendszerek az úgynevezett hővisszanyerős szellőztető rendszerek, melyek esetében a friss levegő nem közvetlenül kerül beáramoltatásra az épületbe, hanem egy hőcserélőn vagy más néven rekupátoron keresztül. Az ilyen rendszerek az elhasznált levegő elszívása illetve a friss levegő megszűrése és beáramoltatása mellett az elhasznált levegő hőtartalmát használja fel annak érdekében, hogy előfűtse a befúvott levegőt, ami által komoly energiamegtakarítást (hatásfoktól függően akár 90 %-ot is képes hasznosítani) és ezáltal költségcsökkentést eredményezhet számunkra. Ezen rendszerek esetében a páravisszanyerő vagy más néven entalpia hőmérő figyeli a levegő páratartalmát és az minden esetben egy előre beállított komfort szinten tartja azt. Téli időszakban az elszívott levegő nedvességtartalmát majd azt adja hozzá a friss levegőhöz, míg nyáron fordított elven működik és a friss levegő páratartalmát csökkentve működik. Fal hűtés esetén általában már alapból építenek be szellőztető rendszert is. Épületutomatika által a két rendszer működését teljes mértékben összhangba lehet hozni, így a klímatizálás szerepét is csökkenthetjük. Sőt akár az árnyékolók vezérlése is segítséget nyújthat a magasabb energiahatékonységban, mivel a rendszer képes figyelemmel kísérni a beszűrődő nap sugárzását és igény esetén módosítja az árnyékolók állapotát annak érdekében hogy ne kelljen extra munkát végezni a szellőztető rendszernek a hűtéssel vagy fűtéssel. Természetesen a hővisszanyerő szellőztető rendszerek közül is számos termék és gyártó támogatja az okos otthon rendszerek általi illesztést, azonban erre vonatkozóan is egyeztetés szükséges a kivitelezőkkel, tervezőkkel az optimális megoldás megtalálása érdekében.
