Intelligens fűtési rendszerek vezérlése okos házak, intelligens otthonok számára
A fűtési rendszer automatizálása és vezérlése az egyik leggyakoribb kérés okos otthon megrendelőnk részéről. Épületeinkben a fűtés az, amely a legnagyobb kiadást generálhatja, így minden féle képen megéri ennek vezérlésén is elgondolkoznunk. A legfontosabb egy épületautomatika rendszerrel szemben hogy azt megértsük, általuk képesek vagyunk pontosan meghatározni hogy mikor, hol és pontosan mennyi ideig menjen a fűtés. Ez a három dolog az ami által sokkal komolyabb energiamegtakarítást tudunk elérni mint bármilyen más módszerrel.
Hogy konkrétumokat is említsünk, fűtésvezérlés szempontjából egy okos otthonban elsődleges kérés, hogy fűtési zónákat alakítsunk ki. A fűtési zónák csoportosítják a fűtési köröket és ez által az egy légteret lefedő fűtési köröket összevontan vezérlik. A fűtési zónák által nem szükséges a ház minden helységét egyszerre fűtenünk, hanem meg tudjuk adni a rendszer számára, hogy csak azokban a helységekben emelje a hőmérsékletet ahol az abban a pillanatban szükséges és csak annyi ideig ameddig az el nem éri a kívánt hőfokot. A rendszer a helységhőmérséklet érzékelők által folyamatosan figyeli a hőmérséklet változást, ami alapján akár tizedfok eltéréseket is képes észlelni, így mi dönthetjük el, hogy milyen hőmérséklet ingadozást engedélyezünk az adott helységben.
Az intelligens fűtésvezérlés lehetőséget biztosít akár arra is, hogy a fűtési rendszert összehangoljuk az árnyékolók vezérlésével is. Ha beltéren fűtési igény van de otthonunk azt érzékeli, hogy kültéren a nap sugárzása elegendő hőt ad ami segíthetné a hőmérséklet emelését, igény esetén akár a zsaluziák dőlésszögét is módosíthatja annak érdekében hogy elősegítse a napsugarak beáramlását.
Ha adott helységben elkezdünk fűteni, de az ablakok tegyük fel szellőztetés miatt nyitva vannak, okos ház rendszerünk képes ezt érzékelni és programozás függényében több módon is reagálhat erre. Kaphatunk értesítő üzenetet arra vonatkozóan, hogy csukjuk be a nyílászárókat vagy akár arra is képes hogy addig a pontig nem indítja el a fűtést az adott helységben amíg nem érzékeli a zár tállapotot.
Ha előre tudjuk hogy mikor nem tartózkodunk otthon, akkor lehetőségünk van fűtési programokat kialakítani, ami által előre meg tudjuk adni intelligens otthonunk számára hogy mikor kell és mikor nem kell fűteni a házban. Ha mondjuk síelni voltunk és szeretnénk kellemes meleget otthonunkba mire hazaérkezünk, internet segítségével okos telefononunkon kereszül akár távolról is el tudjuk indítani a fűtést, így mire hazaérkezünk kellemes hőmérséklet fogad minket. Ha a riasztó rendszer vezérlése is részét képezi intelligens ház rendszerünknek a távozás gomb megnyomásával egyidejűleg a riasztó élesítéssel együtt be tudjuk programozni a rendszer számára, hogy amíg nem vagyunk otthon csak egy komfort hőmérsékletet tartson otthonunkban.
Mindezeken felül a komolyabb épületautomatika rendszerek un. öntanuló fűtésmechanizmussal is rendelkeznek, ami által képesek teljesen automatikus módon folyamatosan figyelni az adott helység tehetetlenségét így önmagutól számolják ki hogy mi az a legkisebb energiabefektetés ami által fenntartható a kért hőmérséklet.
Az épületautomatika rendszerek tökéletesen képesek vezérelni a fűtési rendszerhez tartozó keverőszelepeket, szivattyúkat is, így nem szükséges külön fűtésvezérlést megvásárolnunk abban az esetben ha automatika rendszer is kivitelezésre kerül otthonunkba. Az automatika rendszerek által természetesen felügyelni tudjuk a használati melegvíz előállítást és keringetést is. Ha nem tartózkodunk otthon miért keringetné a rendszer a teljes házban a melegvizet, ami éves szinten komolyabb energiát generálna számunkra. Állítsuk be úgy, hogy ha a riasztó rendszerünk inaktív (otthon tartózkodunk) vagy ha valamelyik mozgásérzékelő mozgást érzékel csak akkor történjen meg a használati melegvíz cirkuláció a rendszerben. Okos otthon rendszerünk ismételten energiát takarított meg számunkra. A lehetőségek tárháza olyan szinten végtelen, hogy azt leírni szinte lehetetelen. A napjainkban használt épületautomatikai rendszerek által gyakorlatilag bármit meg tudunk valósítani, így az intelligens fűtés vezérlés által fűtési típustól függően akár 40 – 50 %-os fűtési energia megtakarítással is lehet számolni a hagyományos fűtési rendszerekhez képest.
